Darmowy certyfikat SSL w WordPress

Co znajdziesz w artykule:

 • Konfiguracja WordPressa
 • Ręczne włączenie SSL
 • Konfiguracja .htacces
 • Instalcja SSL za pomocą wtyczki Really Simple SSL
 • Konfiguracja Elementora
 • Google Search Console

Masz darmowy certyfikat SSL dla swojej domeny, ale nie wiesz, jak go teraz zainstalować w WordPressie, aby strona z niego korzystała? Musisz jeszcze skonfigurować WordPressa, aby wykorzystywał SSL i przekierował wszystkie linki z HTTP na HTTPS.

Jak zainstalować darmowy certyfikat SSL w WordPress

Certyfikat SSL jest już standardem wykorzystywanym przez wszystkie strony, których administratorzy traktują poważnie bezpieczeństwo swoich odwiedzających. Bez certyfikatu SSL nasza strona nie jest oznaczana zieloną kłódką jako bezpieczna. Co więcej, Google w przeglądarce Chrome 68 wprowadził zmianę, która sprawia, że strony bez SSL są oznaczone w pasku adresu szarym napisem „Niezabezpieczona”. W następnych aktualizacjach ostrzeżenie to zmieni swój kolor na czerwony, co może zacząć odstraszać osoby od naszej strony.

W związku z tym wiele osób decyduje się na skorzystanie z darmowego rozwiązania typu Let’s Encrypt. Aby z niego skorzystać z darmowego SSL typu Let’s Encrypt, musimy trochę pogrzebać w naszym wordpresie. Co zrobić, aby strona ładowała się za pomocą adresu z przedrostkiem HTTPS a nie HTTP? Zobaczmy!

Uwaga! Poradnik zakłada, że masz już skonfigurowany na swoim serwerze darmowy certyfikat typu Let’s Encrypt od swojego dostawcy.

Dlaczego ważna jest prawidłowa konfiguracja WordPressa pod SSL?

Samo wygenerowanie certyfikatu SSL dla domeny nie jest wystarczające. Trzeba jeszcze sprawić, aby WordPress zaczął go używać i uruchamiał stronę za pomocą adresu z przedrostkiem HTTPS (zabezpieczony protokół, wyznacznik tego, że strona korzysta SSL). Większości osób może się wydawać, że wystarczy wejść do ustawień adresu strony w panelu administratora WordPressa, zmienić przedrostek adresu z HTTP na HTTPS i zapisać zmiany. Niestety, nie zawsze jest tak różowo.

Może się okazać, że po samej zmianie adresu z HTTP na HTTPS certyfikat SSL nadal nie działa tak, jak powinien, a przeglądarka internetowa wyświetla komunikat o tzw. mieszanej zawartości na stronie. Problem z zawartością mieszaną występuje wtedy, gdy na stronie zabezpieczonej certyfikatem SSL część danych nadal jest ładowana przez niezabezpieczony protokół HTTP. Mogą to być obrazki, zagnieżdżone filmiki, dodatkowe czcionki, a nawet style CSS odpowiedzialne za wygląd strony. Po prostu część danych nadal uparcie uruchamia się z odnośników zawierających na sztywno ustawiony adres z przedrostkiem HTTP a nie HTTPS.

Niezabezpieczona zawartość nadal, w teorii, może być odczytywana i modyfikowana przez osoby atakujące, nawet mimo tego, że nasza strona główna jest serwowana za pomocą bezpiecznego protokołu HTTPS z włączonym szyfrowaniem. Tylko pełne zaimplementowanie certyfikatu SSL w WordPressie, bez mieszanej zawartości, daje pełne zabezpieczenie i szyfrowanie danych. Jak to zrobić? Są na to dwa sposoby.

Pierwszy to sposób ręczny, który może wydawać się trudniejszy, ale jest zdecydowanie lepszy na dłuższą metę i nie powoduje spowalniania strony. Drugi to sposób automatyczny za pomocą wtyczki Really Simple SSL, który robi wszystko za nas, ale może spowolnić działanie strony. Pokażemy oba sposoby, aczkolwiek zalecamy użycie pierwszego sposobu, czyli ręcznego wdrożenia SSL. Po wdrożeniu SSL za pomocą któregokolwiek ze sposobów dodaj swoją stronę w wersji HTTPS do Google Search Console (patrz ost. punkt).

Sposób #1 – Ręczne włączenie SSL / HTTPS w WordPressie (zalecane)

Ręczne wdrożenie SSL / HTTPS na stronie jest dużo lepsze, gdyż wprowadzone zmiany są permanentne i niezależne od jakiejkolwiek wtyczki. Co więcej, rozwiązanie to w żaden sposób nie spowalnia strony i jest uznawane za to właściwe. Wymaga od nas jednak ręcznej edycji kilku parametrów, a także zaktualizowania odnośników w bazie danych. Jak to zrobić?

 • Zaktualizuj adresy URL z HTTP na HTTPS w ustawieniach WordPressa

Najpierw musimy zaktualizować ręcznie adres strony w ustawieniach WordPressa. W tym celu wchodzimy do panelu administracyjnego WordPressa i wybieramy „Ustawienia > Ogólne”.

Ustawienia adresu strony w panelu WordPressa

W tym miejscu znajdziemy dwa pola – adres WordPressa (URL) i adres witryny (URL). Zaktualizuj oba adresy, zmieniając w każdym z nich przedrostek http na https. W obu polach powinien być wpisany adres z uwzględnieniem przedrostka https. Następnie zaakceptuj nowe ustawienia przyciskiem „Zapisz zmiany” u dołu ekranu.

 • Stwórz przekierowanie z HTTP na HTTPS w pliku .htaccess

Kolejnym krokiem jest stworzenie przekierowania typu 301, które będzie automatycznie przekierowywać użytkowników z wersji HTTP na HTTPS. W tym celu należy wprowadzić zmiany w pliku .htaccess.

Za pomocą dowolnego klienta FTP (np. FileZilla) zaloguj się na swój hosting i znajdź w głównym folderze WordPressa plik o nazwie „.htaccess”. Skopiuj go do pamięci komputera, a następnie otwórz za pomocą Notatnika lub innego edytora typu Notepad++.

Na samym początku pliku dodaj następujący kod:

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
</IfModule>

Zapisz zmiany w pliku, wybierając „Plik > Zapisz”.  Upewnij się, że plik ma nadal odpowiednią nazwę (.htaccess) i nie zostało dodane żadne rozszerzenie (np. „.txt”). Po zapisaniu zmian skopiuj plik z powrotem na serwer FTP do katalogu z WordPressem. Gdy klient FTP zapyta, czy zastąpić istniejący plik, potwierdź operację.

 • Zaktualizuj odnośniki z HTTP na HTTPS w bazie danych

W bazie danych mogą nadal być zapisane „sztywne” odnośniki z przedrostkiem HTTP do różnych danych. Powoduje to tzw. mieszaną zawartość (mixed content), więc musimy je zaktualizować. Można to zrobić za pomocą wtyczki Better Search Replace.

Wejdź w panelu WordPressa do zakładki „Wtyczki > Dodaj nową”, a następnie wyszukaj wtyczki Better Search Replace. Zainstaluj znalezioną wtyczkę przyciskiem „Zainstaluj teraz” i uruchom ją przyciskiem „Włącz”.

better search replace zainstaluj

Po włączeniu wtyczki przejdź w menu bocznym WordPressa do zakładki „Narzędzia > Better Search Replace”. Pojawi się ekran pozwalający wyszukać i zamienić wybrane frazy na inne. W polu „Search For” wpisujemy nasz adres strony z przedrostkiem HTTP, a w polu „Replace With” wpisujemy adres strony z przedrostkiem HTTPS, czyli na przykład:

Search for: http://adrestwojejstrony.pl
Replace with: https://adrestwojejstrony.pl

Podmień swój adres zgodnie z powyższym przykładem, a następnie w polu „Select tables” zaznacz wszystkie tabele bazy danych (możesz je wszystkie zaznaczyć trzymając przycisk CTRL i klikając w każdą z pozycji na liście).

better search replace 2

Upewnij się jeszcze raz, że w polu „Search For” wpisany został poprawnie twój adres strony z przedrostkiem HTTP, a w „Replace With” z przedrostkiem HTTPS – pomyłka może sprawić, że strona przestanie działać i konieczne będzie albo ręczne naprawianie bazy danych, albo przywracanie jej z kopii zapasowej.

Gdy wszystko się zgadza, to odznacz pole „Run as dry run?” (zaznaczenie tego sprawia, że wtyczka jedynie „na sucho” sprawdza i raportuje, co zostanie zmienione, ale nie wprowadza zmian do bazy danych), a następnie kliknij w przycisk „Run Search/Replace”. Wtyczka automatycznie przeszuka wszystkie tabele bazy danych i znajdzie występujące adresy URL z przedrostkiem HTTP, a następnie zaktualizuje je do wersji HTTPS.

 • Używasz Elementora? W nim również musisz zaktualizować adres strony

Jeżeli na swojej stronie używasz page buildera Elementor, to w nim również należy dokonać zmiany. Wynika to z tego, że Elementor przechowuje informacje o adresie strony np. w kontekście przycisków, odnośników, obrazków użytych jako tło kontenerów i tak dalej.

Aby to zrobić, przejdź w panelu WordPressa do zakładki Elementor, a następnie wybierz Narzędzia. Wyświetlone zostaną narzędzia pomocne do pracy z Elementorem. Z listy zakładek wybierz teraz Zastąp adres URL.

Zastąp adres URL w ustawieniach Elementora

Pojawi się narzędzie do szybkiej podmiany adresów URL, które są zachowane w ustawieniach Elementora. W sekcji Uaktualnij adres witryny wpisz najpierw adres strony z przedrostkiem http, a następnie w polu obok wprowadź adres z przedrostkiem https.

Zatwierdź zmiany przyciskiem Zastąp adres URL. Narzędzie wyszuka teraz wszystkie wystąpienia adresu z http i zamieni je na wariant z przedrostkiem https.

 • Usuń wtyczkę Better Search Replace i sprawdź działanie SSL

Po wykonaniu tych czynności strona będzie prawidłowo działać i wykorzystywać certyfikat SSL. W pasku adresu pojawi się zielona kłódka obok naszej domeny. Możesz teraz usunąć wtyczkę Better Search Replace, gdyż potrzebna była tylko do wykonania tej jednorazowej czynności podmiany adresów.

Dodaj teraz stronę z przedrostkiem HTTPS do Google Search Console (ost. punkt artykułu). Warto pamiętać również o tym, aby przy wstawianiu do wpisów na blogu różnych elementów (np. obrazków) z zewnętrznych źródeł (innych stron) zawsze dodawać adres do tych obiektów z przedrostkiem HTTPS.  W przeciwnym wypadku znów spowodujemy ładowanie części danych za pomocą HTTP.

Sposób #2 – Włączenie SSL / HTTPS w WordPressie za pomocą wtyczki Really Simple SSL (alternatywa dla początkujących)

Jeśli nie radzisz sobie z powyższymi instrukcjami z pierwszego sposobu, to najprostszą alternatywą na włączenie SSL jest skorzystanie z wtyczki Really Simple SSL, dzięki której nie musimy aktualizować wszystkich odnośników ręcznie, dokonując masowych zmian w bazie danych i tworząc przekierowań w pliku .htaccess.

Wtyczka zrobi wszystko za nas. W zasadzie poza instalacją tej wtyczki nie musimy niczego już więcej zmieniać w WordPressie. Jest ona w pełni zautomatyzowana. Niestety, łatwe rozwiązania zazwyczaj mają swoją cenę, i nie inaczej jest w tym przypadku.

Really Simple SSL naprawia problem z mieszaną zawartością (mixed content) poprzez wykrywanie elementów ładowanych przez niezabezpieczony protokół HTTP i podmienianie im adresu na ten z bezpiecznym protokołem HTTPS. Wszystko to dzieje się przy każdym ładowaniu strony. Takie działanie, niestety, potrafi spowalniać stronę, zwłaszcza, gdy mamy na niej sporo elementów, które muszą być stale poprawiane. W pewnym stopniu można to naprawić poprzez dobrze skonfigurowany cache (pamięć podręczną), ale koniec końców trzeba się liczyć z tym, że Really Simple SSL może wpłynąć negatywnie na szybkość ładowania strony.

Jeśli jednak chcesz skorzystać z tego rozwiązania, to zaloguj się do swojego panelu WordPressa, a następnie w menu bocznym przejdź do zakładki „Wtyczki > Dodaj nową”.

Zainstaluj Really Simple SSL

Wyświetli się repozytorium wtyczek WordPressa. Wyszukaj w tym miejscu wtyczki Really Simple SSL. Po wyświetleniu wyników wyszukiwania kliknij w przycisk „Zainstaluj teraz” obok znalezionej wtyczki Really Simple SSL.

Wtyczka zostanie zainstalowana i aktywowana. Aby sprawdzić, czy działa poprawnie, wysuń z menu bocznego zakładkę „Ustawienia” i wybierz „SSL”. Pojawią się teraz szczegóły wtyczki i sekcja „Konfiguracja”. Jeśli wszystko poszło dobrze, to przy większości pozycji znajdziesz zielony haczyk – ostatnie dwie pozycje możesz zignorować, gdyż są one zarezerwowane dla płatnej wersji wtyczki.

Informacje o pozytywnej konfiguracji wtyczki Really Simple SSL

Jak widzisz po komunikatach, wtyczka Really Simple SSL nie tylko samodzielnie zmieniła adres strony w ustawieniach WordPressa, ale również kontroluje mieszaną zawartość, która może się ładować przy otwieraniu strony i wymusza uruchamianie wszystkiego z protokołu HTTPS. Tworzy ona także odpowiedni wpis typu Redirect (301), który przekierowuje osoby odwiedzające z wersji HTTP (bez SSL) na wersję HTTPS (z zainstalowanym SSL). Wtyczka powinna pozostać zainstalowana w WordPressie, aby mogła na bieżąco wykrywać problemy z mieszaną zawartością i je naprawiać.

Dodaj wpis dla strony w wersji HTTPS w Google Search Console

Gdy twoja strona działa już prawidłowo z zainstalowanym certyfikatem SSL i nie wyświetla żadnych błędów o mieszanej zawartości, to zwieńczeniem wszystkiego jest dodanie jej do Google Search Console w wersji HTTPS. Jest to istotne, gdyż w praktyce dla Google strona w wersji HTTPS jest tak naprawdę osobną wersją twojej witryny.

Przejdź do Google Search Console

Zaloguj się na swoje konto Google, które wcześniej zostało użyte do przesłania wpisu oryginalnej wersji strony do Search Console. Wyświetli się tu wpis odpowiedzialny za twoją stronę z adresem z przedrostkiem HTTP.

Dodaj stronę z przedrostkiem HTTPS do Search Console

W górnym prawym rogu kliknij w czerwony przycisk „Dodaj”, a następnie wpisz swój adres strony z przedrostkiem HTTPS. Potwierdź dodanie strony do listy. Google może poprosić Cię o weryfikację własności strony – zazwyczaj odbywa się to poprzez skopiowanie pustego pliku HTML o określonej nazwie na serwer.

Jeśli wcześniej mieliśmy dodane dwie wersje strony – jedną z przedrostkiem WWW, a drugą bez przedrostka WWW, to wariant z HTTPS należy dodać dla obu tych wersji. W takiej sytuacji finalnie będziemy mieć w Google Search Console cztery wpisy dla naszej strony:

 • http://adrestwojejstrony.pl
 • http://www.adrestwojejstrony.pl
 • https://adrestwojejstrony.pl
 • https://www.adrestwojejstrony.pl

Przy okazji warto wspomnieć, że jeśli wcześniej tego nie zrobiliśmy, to możemy wybrać, czy Google ma preferować adres naszej strony z przedrostkiem WWW czy bez. Wystarczy wejść w jeden z wpisów, a następnie kliknąć w górnym prawym rogu w ikonę z kołem zębatym i wybrać „Ustawienia witryny”.

search console wybierz wariant www

Po przejściu do ustawień witryny znajdziemy opcje preferowanego adresu strony. Możemy w tym miejscu wybrać, czy chcemy używać adres z WWW czy bez WWW. Dla SSL jest nieistotne to, czy będziemy mieć w adresie przedrostek WWW, czy nie – najważniejsze jest to, aby po prostu do Search Console dodać wariant z przedrostkiem HTTPS dla wszystkich wpisów, które tam mamy.

Tekst i zdjęcia pochodzą ze strony internetowej: lh.pl

Dodaj komentarz